Toptan Ayakkabı

İstanbul Gedikpaşa’da Ayakkabı Üretimi

Sanayi sektöründe yeniden yapılanma süreci ile birlikte 1970 yılından itibaren gelişmiş ülkeler üretim tarzını değiştirmeye başlamıştır. Esnek üretim tarzı olarak adlandırılan bu değişimin belirleyici öğesi küçük üretim tarzı üretimdir. Bilindiği gibi Türkiye küçük üretim tarzının yoğun olduğu bir ülkedir. Türkiye de ayakkabı sanayisi piyasa şartlarından ve mevsim değişimlerinden çabuk etkilenmekte olup üretim faaliyetleri hızlı bir şekilde değişmektedir.

Araştırmalar Türkiyede ayakkabı üretiminin en yoğun olduğu il İstanbul’u göstermektedir.  En  yoğun küçük ayakkabı üretim işletmelerinin bulunduğu Gedikpaşa bölgesi İstanbulun Fatih ilçesinde bulunmaktadır. Gedikpaşa; Beyazıt’ta yeniçeri caddesinden başlayarak Kumkapıya kadar geniş bir alanda yeralır.  Bölgedeki ayakkabı imalatçılarının büyük çoğunluğu merdiven altı olarak tabir edilen kayıtsız ayakkabı üreticilerden oluşur. Gedikpaşa ayakkabı imalatçıların yanı sıra çok sayıda ayakkabı toptancısının da bulunduğu bölgedir. Ayakkabı üretiminin mevsim değişimine ve ayakkabı modasına bağlı olarak değiştiğini daha önce belirtmiştik. Bu etkenlere bağlı olarak ayakkabı üretiminde çalışan işçi sayısında da dönemsel olarak dalgalanmalar görülmekte ve çalışan işçi sayısı artmakta ve azalmaktadır.

Ayakkabı üretiminin birbirinden bağımsız  üretim aşamaları vardır. Bu aşamaları ayakkabının saya kesimi, saya traşı, saya dikimi, saraç, fora, freze, monaj ve son kontrol olarak sıralamak mümkündür. Ayakkabı üretiminin saya traşı, saya dikimi, saraç, fora, ve freze aşamaları nihayi ayakkabının hazırlandığı ve satışa hazır hale geldiği üretim yerinden bağımsız işyerlerinin dışında üretilebilmektedir. Ancak ayakkabı üretiminin ilk aşaması olan saya kesimi ve son aşamaları olan motaj ve  son kontrol aşamaları nihai ayakkabının piyasaya sürüldüğü işyerinde yapılmaktadır. Ayakkabı üretiminde parça işler olarak adlandırılan işlerin işyerinde yapılması üreticinin büyüklük ölçütlerinden birisidir. Büyük işyeleri ayakkabı üretiminin tüm aşamalarını kendi bünyelerinde gerçekleştirirler. Bu tarz ayakkabı imalatçıları bölgenin Beyazıt’a  yakın alanlarında bakımlı ve temiz iş hanlarında  bulunmaktadır. Bunun yanında parça işleri yapan küçük ayakkabı imalathaneleri bölgenin orta kısımlarından başlayıp Kumkapıya doğru küçük han odalarında 5-10 metrakare alanlarda ara sokaklarda eski yapılarda yeralmaktadır. Bu tarz ayakkabı imalatçıları küçük işyerlerinde sağlıksız ortamlarda insan sağlığını tehtid eden şartlara rağmen çalışmaktadırlar.

 

Related Posts

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir