Minaz Ayakkabı firmasının kurucusu Mustafa minazdır. Günümüzde üretimini hala gedikpaşada yapan nadide büyük firmalardan biridir. Üretimini genel olarak zenne ayakkabı modellerini yapmaktadır.Piyasada teklit edilen ve örnek alınan firmadır. Minaz ayakkabı yı diğer firmalardan ayıran en önemli özellik üretiminin el yapımı yapmasıdır.El yapımı üretim olmasının en büyük sebebi kaliteden taviz vermemektir.

Minaz ayakkabı Ülke içinde ve ülke dışındaki bir çok fuarı yakından takip ederek katılmaktadır. Ürettiği modelleri fuarlarda sergiliyerek müşterilerinin beğenisine sunmaktadır. Minaz ayakkabının ürettiği ayakkabıları günümüzde her yerde bulmak mümkündür. Tüm perakende ayakkabı mağazaları raflarında kendine yer edinmiştir. Satışlarının büyük bir kısmını Ayakkabı toptancıları tarafından yapılmaktadır. Bu firmalar aracılığıyla ürünlerini tüm türkiye ye göndermektedir.

Günlük üretim kapasitesi yaklaşık 1000 çift olan firma üretimde fabrikasyonu tercih etmemektedir. Bunun sebebi kaliteden ödün vermemektedir. Sektördeki yenilikleri modellerine yansıtan firma piyasanın öncüsü olmuştur.