Toptan Ayakkabı

Ukranyada Ayakkabı Sektörü

Sovyet birliğinin 1991 yılında dağılmasıyla bağımsızlığını ilan etmiştir.Yapılan araştırmaya göre sovyet birliğinde yaşıyan insanların büyük çoğunluğu önceki hayat şartının daha iyi olduğunun görüşünedir.Son zamanlarda ekonomik ve siyasi zor dönem geçiren Ukranya son iki yıl içinde parası (grivna) dolar karşısında %70 lere kadar değer kaybetmiştir.Ancak Ukranyada yeni döneme bağlamış ve fırsat kapısı olan ülkelerin başında gelir.

Ukranyada satışlar genel olarak Büyük pazarlarda yapılır.Ukranyada  3 büyük pazarı vardır.Ukranyada güneyde Odessa batıda Kharkiv (barabarshova) batıda Kiev pazarı (kuvrozh) mevcuttur.Genel olarak ticaret bu pazarlarda yapılır.Toptan ve perakende satışlar mağazalarda yapılmaktadır.Diğer şehirlerdeki mağazalar bu pazarlara gelerek ihtiyaçlarını karşılamaktadır.Ayrıca Kiev de Leather and Shoes fuarı bulunmaktadır.Bu fuara Türkiyeden bir çok firma girmektedir.Ürünlerini Ukranyalı alıcılarla buluşturmakdır.

Ukranyada ayakkabı üretimi yok denecek kadar azdır.Bu sebepten dolayı Fuara çok yoğun ilgi gösterilmektedir.Yaklaşık olarak 4 gün süren bu fuarda 20.000 kişi ziyaret etmektedir.Fuar için yoğun talep demektir.

Ukranyanın ayakkabı ile ilgili bir çok tedarikçi ülkesi vardır.Bu ülkeler Endonezya- Çin- Türkiye- Bangladeş olarak Ukranyanın tüm ayakkabı ihtiyacını karşılamaktadır.Her ülkeden farklı ayakkabı ihtiyacı karşılanmaktadır.Türkiyeden en çok alınan ayakkabı  bayan ayakkabı çeşitleridir.Çin ve diğer ülkelerden genel olarak spor ve casual ayakkabıları ihraç etmektedir.

Ukranya ve Türkiye arasında yapılacak olan Ticaret antlaşması ile bu ticaret hacminin daha da büyümesi beklenmektedir.

Sonuç olarak Ukranyanın nüfusu 45. Milyondur. Türkiye için büyük pazardır bu pazarlara girecek girecek olan firmalar için kaçırılmaz fırsattır.

Related Posts

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir